Tournaments

Tournaments SEP Wrestling Rams Coaches will be at:

Jan. 26th- USA State

Feb. 9th- Districts at Indianola

Feb. 29th-1st- AAU State

State Wide Tournaments

DATE TOURNAMENT, DIVISIONS, CONTACT INFORMATION, ENTRY FORMS SITE
Saturday
Oct 12, 2019
Added July 5, 2019
Female Elite Wrestling
2nd Annual Conflict for Charity (C4C)
Division:
 HS Weight Classes
Division:
 PK-8, Blocked Brackets
Contact:
 coach@femaleelitewrestling.org  Click Here for Website
Click Here for Flyer    Click Here to Register
Independence
High School
Independence, IA
Sunday
Oct 13, 2019
Added July 5, 2019
4th Annual Preseason Girl's Dual Tournament
Midwest Mat of Dreams
Divisions:
 Youth 2005 or Later (No High School)
High School: 
Grades 9-12
Contact:
 coach@femaleelitewrestling.org
Click Here for Flyer            Click Here for Website
Independence
High School
Independence, IA
Saturday & Sunday
Oct 19-20, 2019
Added June 25, 2019
2nd Annual Iron Elite Fall Nationals
Divisions: 
Oct 19 - Grades 7-12 Boys & Girls
Divisions: 
Oct 20 - Grades K-6 Boys & Girls
Contact:
 ironelitewrestling@gmail.com 515-689-9188
Click Here for Flyer   Website    Click Here to Register
Five Sullivans Brothers Center
Waterloo, IA
Friday, Saturday & Sunday
Oct 25-27, 2019
Added Sept 5, 2019
USA Wrestling Preseason Nationals
Boys Divisions: 
Grades 1-2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12
Girls Divisions:
 Grades 4 & U, 5-8, High School (by Weight)
Open Divisions: 
19-34 & 35 & Up
Contact:
 Info@PreSeasonNationals.com
Click Here for Information      Click Here to Register
Iowa Events Center
Hyvee Hall
Des Moines, IA
Saturday
Nov 2, 2019
Added Aug 11, 2019
Rails Wrestling Club Rick Lewis Classic Preseason Tournament
Divisions: 
Super Pee-Wee PK-K, Pee-Wee 1-2, Bantom 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8, High School 9-12
Contact:
 Ryan Miller 515-720-7970
Click Here for Flyer     Click Here to Register
Lincoln
High School
Des Moines, IA
Saturday & Sunday
Nov 2-3, 2019
Added Sept 5, 2019
Rumble by the River
Boys Divisions: 
6 & U, 7-8, 9-10, 11-12, 13-14, 15-18, 19 & Older
Girls Divisions:
 10 & U, 11-14,  15-18
Contact:
 Info@RumbleByTheRiver.com
Click Here for Information         Click Here to Register
Five Flags Center
Dubuque, IA
Saturday
Nov 9, 2019
Added Aug 21, 2019
Le Mars Wrestling Club Tournament
Divisions:
 Super Pee-Wee PreK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 712-541-1570 or 712-541-9174 Email: lemarswrestlingclub@gmail.com
Click Here for Entry Form
Le Mars
High School
Le Mars, IA
Sunday
Nov 10, 2019
Added Sept 13, 2019
2019 Iowa Preseason Classic
Divisions:
 PeeWee PK-K, Bantam 1-2, Intermediate 3-4, Novice 5-6, Middle School 7-8, High School 9-12
Contact:
 MaryAnn Heying LNMHeying@msn.com 319-533-6288 or Cynda Mehlert cmehlert@benton.k12.ia.us  641-203-4764
Click Here for Flyer               Click Here to Register
Benton Community
High School
Van Horne, IA
Saturday
Nov 16, 2019
Added Aug 26, 2019
Wildcat Wrestling Preseason Folkstyle Tournament
Divisions: 
PreK-K,  1-2,  3-4,  5-6,  7-8
Contact:
 Jake Thomas Email: jacobleethomas@gmail.com
Click Here for Entry Form
Woodbury Central
High School
Moville, IA
Saturday
Nov 16, 2019
Added Aug 29, 2019
Eagle Grove Parks & Recreation Wrestling Tournament
Divisions:
 Super Pee Wee PK-K, Pee Wee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Jake Groth 641-750-2103 jgroth@eagle-grove.k12.ia.us  or Aaron Schafer 515-293-0939 aaronshondaschafer@gmail.com
Click Here for Entry Form 
Eagle Grove
High School
Eagle Grove, IA
Saturday
Nov 16, 2019
Added Aug 31, 2019
Nashua-Plainfield Little Husky Wrestling Tournament
Divisions: 
K-2,  3-4,  5-6,  7-8
Contact:
 Al Frost or Shane Huck 641-435-4166
Click Here for Entry Form
Nashua-Plainfield
High School
Nashua, IA
Saturday
Nov 16, 2019
Added Sept 20, 2019
Monarch Booster Club Youth Wrestling Tournament
Divisions:
 PeeWee K-2, Bantam 3-4, Novice 5-6, Junior 7-8
Contact:
 Nate Desy 402-212-2773 natedesy@yahoo.com or Justin Davis 712-880-0548 justin_paul_davis@hotmail.com
Click Here for Entry Form
Denison-Schleswig
High School
Denison, IA
Sunday
Nov 17, 2019
Added May 9, 2019
Belmond Klemme Youth Wrestling Tournament
Divisions:
 Midgets PreK-K, Novice 1-2, Go-Getters 3-4, Bantam 5-6, Jr. High 7-8
Contact:
 Brad 515-571-8538
Click Here for Entry Form
Belmond-Klemme
High School
Belmond, IA
Sunday
Nov 17, 2019
Added Aug 11, 2019
Rails Wrestling Club Rumble in the Round House
Divisions:
 Super Pee-Wee PK-K, Pee-Wee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Ryan Miller 515-720-7970
Click Here for Flyer    Click Here to Register
Lincoln
High School
Des Moines, IA
Sunday
Nov 17, 2019
Added Aug 29, 2019
Outlaw Midwest Dual Championships
Divisions: 
Grade 1-4, Grade 5-8
Contact:
 Aaron Hanson aaron@langsdairyinc.com or Dave Mitchell mitcheda@luther.edu or Jack Regan jaamregan@yahoo.com
Click Here for Entry Form
Luther College
Regents Center
Decorah, IA
Saturday
Nov 23, 2019
Added Aug 19, 2019
Cobra Wrestling Early Bird Tournament
Divisions:
 Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Adam Manz 712-310-9950 cbcobrawrestling@gmail.com         Website
Click Here for Flyer            Click Here to Register
Abraham Lincoln
High School
Council Bluffs, IA
Saturday
Nov 23, 2019
Added Sept 11, 2019
Hudson Little Pirate Wrestling Classic
Divisions:
 Pre-K, 1-2, 3-4, 5-6, 7-8
Contact:
 Darci 319-988-3103 Darci12@msn.com
Click Here for Entry Form
Hudson
High School
Hudson, IA
Saturday
Nov 23, 2019
Added Sept 13, 2019
Bellevue Shooting Stars Tournament
Divisions:
 Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Dave Ripperger 515-865-7691 Email: dave.ripperger@hotmail.com
Click Here for Entry Form
Bellevue
High School
Bellevue, IA
Saturday
Nov 23, 2019
Added Sept 13, 2019
2019 Sioux City Early Bird Wrestling Tournament
Divisions:
 Super PeeWee Ages 4/5/6, Peewee 7/8, Novice 9/10, Junior 11/12, Senior 13/14/15 (No Freshman)
Contact:
 John Torno tornoj@live.siouxcityschools.com 712-253-6395 or Kip Wilcox WilcoxC@live.siouxcityschools.com   712-898-2727
Click Here for Entry Form            Click Here to Register
North
High School
Sioux City, IA
Saturday
Nov 23, 2019
Added Sept 30, 2019
Humboldt Wildcat Wrestling Tournament 2019
Divisions:
 Super PeeWee PK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Chris Clarkens 515-368-1666 or Mark Cirks 515-368-0086
Click Here for Entry Form
Humboldt
High School
Humboldt, IA
Friday
Nov 29, 2019
Added Sept 23, 2019
Lake Mills Wrestling Club Tournament
Divisions:
 Div I K-Prep&K, Div II 1-2, Div III 3-4, Div IV 5-6, Div V 7-8
Contact:
 Dan Fjeld 605-695-6644
Click Here for Entry Form
Lake Mills
High School
Lake Mills, IA
Friday
Nov 29, 2019
Added Sept 23, 2019
Adrian Kids Holiday Wrestling Tournament
Divisions:
 PreK-K, 1-2,  3-4,  5-6   Weigh-in 4:30-5:30
Contact:
 Doug Bullerman 507-370-1590 or 507-483-2245 or Tony Thier 507-226-4850
No Preregistration     $12.00 Entry Fee  WALKINS ONLY
Adrian
High School
Adrian, MN
Friday
Nov 29, 2019
Added Sept 25, 2019
Iowa Valley Chad & Tracy Dietze Wrestling Tournament
Divisions:
 PeeWee (Non-Competitive) K-2, PeeWee (Competitive) K-2, Bantam 3-4, Junior 5-6
Contact:
 Jeremy Kriegel 319-325-1555 jkriegel@ivcsd.org
Click Here for Entry Form
Iowa Valley
High School
Marengo, IA
Saturday
Nov 30, 2019
Added Aug 22, 2019
2019 Union Knights Holiday Classic Wrestling Tournament
Divisions: 
K-2,  3-4,  5-6,  7-8
Contact:
 Bart Mehlert 319-231-3298 or bart_personified@hotmail.com
Click Here for Entry Form
Union
High School
La Porte City, IA
Saturday
Nov 30, 2019
Added Sept 16, 2019
Hinton Mathawks Youth Wrestling Tournament
Divisions:
 Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Joel Bertrand 712-490-0869 or Woody Skuodas 712-253-9537
Click Here for Entry Form
Hinton
High School
Hinton, IA
Saturday
Nov 30, 2019
Added Sept 30, 2019
Future Falcon Wrestling Tournament
Divisions:
 PeeWee K-U, Bantam 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact: 

Click Here for Entry Form
Davenport West
High School
Davenport, IA
Saturday
Nov 30, 2019
Added Oct 1, 2019
Columbus Junior Wrestling Tournament
Divisions:
 Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Novice 5-6, Junior 7-8
Girls:
 Separate form to enter in Boys Division
Contact:
 Stacy Storm 563-260-2877 sjastorm@gmail.com
Click Here for Entry Form
Columbus Community
High School
Columbus Junction, IA
Sunday
Dec 1, 2019
Added Sept 5, 2019
Golden Gobler Turkey Nationals
Boys Divisions:
 6&U, 7-8, 9-10, 11-12, 13-14
Girls Divisions:
 10 & U, 11 - 14
Contact:
 Info@TurkeyNationals.com
Click Here for Website Info        Click Here to Register
Iowa Events Center
Hyvee Hall
Des Moines, IA
Sunday
Dec 1, 2019
Added Sept 5, 2019
Boone Turkey Shootout Wrestling Tournament
Divisions:
 Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Dalton Mourlam 515-230-5144 boonewrestlingclub@hotmail.com
Click Here for Flyer            Click Here to Register
Boone
High School
Boone, IA
Sunday
Dec 1, 2019
Added Sep 6, 2019
Reiver Rumble
Divisions: 
PreK-K, 1-2,  3-4,  5-6,  7-8
Contact:
 Oscar Ramirez oramirezhernandez@iwcc.edu
Click Here for Flyer           Click Here to Register
Reiver Arena
IWCC Campus
Council Bluffs, IA
Sat & Sunday
Dec 7 & 8, 2019
Added July 5, 2019
4th Annual Iron Elite Youth National Duals
Divisions:
 Elite, Development, School Based, Girls
Contact:
 ironelitewrestling@gmail.com 515-689-9188
Click Here for Flyer
Five Sullivan Brothers Convention Center
Waterloo, IA
Sunday
Dec 8, 2019
Added Sept 4, 2019
Sergeant Bluff-Luton Warriors Youth Wrestling Tournament
Divisions:
 Super PeeWee PK-K, PeeWee 1-2, Intermediate 3-4, Juniors 5-6, Seniors 7-8
Contact:
 sblwrestling@gmail.com  or 712-944-5300 or 712-870-3099
Click Here for Entry Form
Sergeant Bluff-Luton
Elementary Bldg
Sergeant Bluff, IA
Sunday
Dec 8, 2019
Added Sept 22, 2019
Bondurant Wrestling Club Youth Tournament
Divisions:
 Div I PreK-K, Div II 1-2, Div III 3-4, Div IV 5-6, Div V 7-8
Contact:
 bondurantwc@gmail.com
Click Here for Flyer                       Click Here to Register
Bondurant-Farrar
High School
Bondurant, IA
Sunday
Dec 8, 2019
Added Sept 23, 2019
Treynor Wrestling Booster Club Tournament
Divisions:
 4 - Man Round Robin
Contact:
 Steve Gregory 402-707-8298 apin4u@mxn.com or Joe Grant yoda.mon1@gmail.com
Click Here for Flyer            Click Here to Register
Treynor
High School
Treynor, IA
Sunday
Dec 8, 2019
Added Sept 30, 2019
37th Annual Wapello Junior Classic Wrestling Tournament
Divisions:
 Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Novice 5-6, Junior 7-8
Contact:
 Joe or Brenda Dopler 319-523-3817
Click Here for Entry Form
Wapello
High School
Wapello, IA
Friday
Dec 13, 2019
Added Sept 23, 2019
Sibley-Ocheyedan Little Generals Wrestling Tournament
Divisions: 
Div I PreK-K, Div II 1-2, Div III 3-4, Div IV 5-6
Contact:
 Doyle Naig 712-461-0954 dnaig@thegenerals.org or Tyler Halverson 712-261-5079 tylerhalverson@thegenerals.org or Ben Chestnut 563-343-2720 ben.chestnut@thegenerals.org
Click Here for Entry Form
Sibley-Ocheyedan
High School
Sibley. IA
Saturday
Dec 14, 2019
Added Sept 19, 2019
Norwalk McLaughlin Youth Wrestling Tournament
Divisions:
 PreK-K,  1-2, 3-4,  5-6  (4 Man Round Robin)
Contact:
 norwalkiawrestling@gmail.com 515-779-3962
Click Here for Flyer                Click Here to Register
Norwalk
High School
Norwalk, IA
Saturday
Dec 14, 2019
Added Sept 22, 2019
Fritz Nielsen Wrestling Tournament
Divisions:
 Div I 7-8, Div II 5-6, Div III 3-4, Div IV 1-2, Div V PK-K
Contact:
 Brian Morgan 515-341-7049 bmorgan@algona.k12.ia.us
Click Here for Entry Form
Algona
High School
Algona, IA
Saturday
Dec 14, 2019
Added Sept 25, 2019
Junior Pioneer Wrestling/Alleman Wrestling
6th Annual Fran Johnson Memorial Beginners Tournament
Divisions:
 Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4
Contact:
 Norman Jacks 319-428-7076 juniorpioneerwrestling@gmail.com
Click Here for Entry Form
Alleman Catholic
High School
Rock Island, IL
Saturday
Dec 14, 2019
Added Oct 1, 2019
42nd Annual New Hampton Lions Junior Wrestling Tournament
Divisions:
 Tots PreK-K, Midget 1-2, PeeWee 3-4, Junior 5-6
Contact:
 Dennis Pagel 641-394-3812 or Paul Hereid 641-394-4981
Click Here for Entry Form
New Hampton
High School
New Hampton, IA
Sunday
Dec 15, 2019
Added Aug 23, 2019
King of the MAC
Division:
 Open 8&U, 10&U, 12&U, 15&U
Division: Novice: 6&U, 8&U, 10&U, 12&U
Divisions: Girls: 6&U, 8&U, 10&U, 12&U, 15&U
Contact:
 Matt Fletcher
Click Here for Flyer        Click Here to Register    Click Here for Website
Mid-America
Center
Council Bluffs, IA
Sunday
Dec 15, 2019
Added Sept 11, 2019
Indians Wrestling Classic
Divisions:
 PeeWee K-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact: 
Tom kidswrestling1@gmail.com 319-573-6329
Click Here for Flyer       Click Here to Register
Marion
High School
Marion, IA
Sunday
Dec 15, 2019
Added Sept 11, 2019
Little Indian Wrestling Club Developmental Tournament
Divisions:
 3-4 Matches
Contact:
 Tom Thompson 319-573-6329
Click Here for Flyer         Walkins Only
Marion
High School
Marion, IA
Sunday
Dec 15, 2019
Added Sept 19, 2019
Western Dubuque Little Bobcat Wrestling Tournament
Divisions:
 PreK-K,  1-2,  3-4,  5-6,  7-8
Contact:
 Dan Gotto 563-590-9768 or Aaron Burds aaronburds@gmail.com
Click Here for Entry Form
Western Dubuque
High School
Epworth, IA
Sunday
Dec 15, 2019
Added Sept 20, 2019
36th Annual OABCIG Booster Club Youth Tournament
Divisions:
 PeeWee Ages 5-8, Bantam 9-10,  Junior 11-12, Senior 13-15
Contact:
 Jason Wulf 712-830-4214 or Beth Wulf 712-830-0600 wulf3@netins.net
Click Here for Entry Form
OABCIG
Middle School
Odebolt, IA
Sunday
Dec 15, 2019
Added Sept 30, 2019
Warrior Mat Club Youth Tournament
Divisions: Beginners PreK-K, Tiny Tot 1-2, PeeWee 3-4, Junior 5-6
Contact:
 Jake & Jena Elsbernd 563-380-8220 swyouthwrestling@gmail.com
Click Here for Entry Form
South Winneshiek
High School
Calmar, IA
Sunday
Dec 15, 2019
Added Oct 1, 2019
Golden Hawk Wrestling Tournament
Divisions:
 Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Novice 5-6, Junior 7-8
Contact:
 Justin Garvey 319-461-3712 jgarvey@mphawks.org
Click Here for Entry Form
Mid-Prairie
High School
Wellman, IA
Friday
Dec 20, 2019
Added Aug 8, 2019
Ryan Weisert Memorial Wrestling Tournament
Divisions: 
Bantam PK-2, Pee-Wee 3-4, Junior 5-6
Contact:
 Chad Tiedemann 641-324-8573
Click Here for Entry Form
Northwood-Kinsett
High School
Northwood, IA
Sunday
Dec 22, 2019
Added Sept 2, 2019
Christmas Nationals
Boys Divisions: 
6&U, 7-8, 9-10, 11-12, 13-14
Girls Divisions:
 10 & U,  11 - 14
Contact:
 Info@ChristmasNationals.com
Click Here for Website Info        Click Here to Register
Iowa State Fairgrounds
Jacobson Center
Des Moines, IA
Sunday
Dec 22, 2019
Added Sept 4, 2019
Arena Gladiator Brawl Youth Wrestling Tournament
Divisions: 
Super PeeWee PK-K, PeeWee 1-2, Intermediate 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 wrestlingacademy@hessecarlsonarena.com  or 712-870-3099
Click Here for Flyer        Click Here to Register
Arena Sports Academy
Sioux City, IA
Sunday
Dec 22, 2019
Added Sept 17, 2019
Lion Wrestling Club Developmental Tournament
Divisions:
 PK - 6th-Beginners 1st or 2nd year of Wrestling
Contact:
 Doug Streicher 319-447-3052 linnmarwrestling@gmail.com
Click Here for Flyer               Walkins Only
Linn-Mar
High School
Marion, IA
Friday
Dec 27, 2019
Added Sept 13, 2019
9th Annual Holiday Brawl
Divisions:
 Beginner PreK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 MaryAnn Heying LNMHeying@msn.com 319-533-6288 or Cynda Mehlert cmehlert@benton.k12.ia.us 641-203-4764
Click Here for Entry Form     Click Here to Register
Benton Community
High School
Van Horne, IA
Saturday
Dec 28, 2019
Added Sept 16, 2019
Okoboji Youth Wrestling Tournament
Individual and Team
Divisions:
 Super PeeWee PK/TK/K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Nathan Dau ndau@okobojischools.org
Click Here for Entry Form
Okoboji
High School
Milford, IA
Saturday & Sunday
Dec 29-29, 2019
Added Sept 10, 2019
Bettendorf Wrestling Club Bi-State Tournament
Boys Divisions: 
PreK-K, 1-2, 3-4, 5-6, 7-8
Girls Divisions: 
PreK-1,  2-4,  5-8
Contact:
 Mark Trizzino 563-349-4245 Email: president@bettendorf-wrestling-club.com
Click Here for Flyer     Click for Website    Click to Register
Bettendorf
High School
Bettendorf, IA
Saturday
Jan 4, 2020
Added Aug 28, 2019
RMN Event The Hammers
Boys Division:
 6&U, 8&U, 10&U, 12&U, 15&U
Girls Division: 
9 & U, 12 & U, 15 & U,18 & U
Click Here for Flyer                     Click Here to Register
Tyson Events Center
Sioux City, IA
Sunday
Jan 5, 2020
Added Aug 28, 2019
Little Lions Wrestling Tournament
Divisions: 
4 Man Round Robin
Contact:
 Chad Bell 319-855-0021 ltlionswrestling@gmail.com
Click Here for Entry Form
Lone Tree
South Gym
Lone Tree, IA
Sunday
Jan 5, 2020
Added Sept 6, 2019
MV Mini Cat Wrestling Tournaments
Boys & Girls Divisions: 
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Kurt Hatfield 563-608-2701 or khatmv2017@gmail.com
Click Here for Flyer            Click Here to Register
Maquoketa Valley
High School
Delhi, IA
Sunday
Jan 5, 2020
Added Sept 11, 2019
 28th Annual City High MatPac Wrestling Classic
Division:
 Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Marcu Kurtz 319-388-0214
Click Here for Entry Form
Iowa City High
High School
Iowa City, IA
Sunday
Jan 5, 2020
Added Sept 30, 2019
Denver Wrestling Club Tournament
Divisions: 
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Andrew Westendorf 319-493-5155 or Trace Landers 319-240-0446 DenverWrestlingClub@gmail.com
Click Here for Entry Form          Click Here to Register
Denver
Cyclone Center
Denver, IA
Sunday
Jan 12, 2020
Added March 3, 2019
8th Annual Little Titans Wrestling Tournament
Divisions:
 Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Abby Jensen 712-320-3960
Click Here for Entry Form
Graettinger
High School
Graettinger, IA
Sunday
Jan 12, 2020
Added Aug 8, 2019
Husky Wrestling Club Tournament
Divisions: 
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Nick Cole 563-343-2047 or Derick Ball 563-299-3933 or HuskyWC@gmail.com
Click Here for Flyer       Click Here to Register
Highland
High School
Riverside, IA
Sunday
Jan 12, 2020
Added Sept 16, 2019
Linn-Mar Lions Wrestling Tournament
Divisions: 
MM PK-K, Novice 1-2, Intermediate 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 319-447-3052 linnmarwrestling@gmail.com
Click Here for Flyer               Click Here to Register
Linn-Mar
High School
Marion, IA
Sunday
Jan 12, 2020
Added Sept 19, 2019
Ames Area Wrestling Club Youth Wrestling Tournament
Divisions:
 4 Man Round Robin
Contact:
 amesareawrestlingclub@gmail.com
Click Here for Flyer              Click Here to Register
Ames
High School
Ames, IA
Saturday
Jan 18, 2020
Added Oct 1, 2019
15th Annual Lisbon Mat Pack Wrestling Tournament
Divisions:
 PeeWee K-2, Bantam 3-4, Novice 5-6, Junior 7-8
Contact:
 Matt Gogel 319-350-5005 matthew.gogel@crmdsi.com
Click Here for Entry Form
Lisbon
High School
Lisbon, IA
Sunday
Jan 19, 2020
Added March 26, 2019
49th Annual  Little E'Hawk Wrestling Club Championship Wrestling Tournament
Divisions: 
Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Brian Brown 712-852-6080
Click Here  for Entry Form
Emmetsburg
High School
Emmetsburg, IA
Sunday
Jan 19, 2020
Added Oct 1, 2019
Iowa Grade School & Junior High State Tournament
Divisions:
 K&U, 1-2,  3-4,  5-6,  7-8
Contact:
 Brian Keck Info@IowaStateTournament.com
Click Here for Flyer      Click  for Website     Click  to Register
Simpson College
Indianola, IA
Sunday
Jan 19, 2020
Added Oct. 1, 2019
7th Annual Lisbon Lion's Den Developmental
Divisions: 
 AK - 8 Beginners Only, No More than 2Yrs
Contact: 
Matt Gogel 319-350-5005 mathew.gogel@crmdsi.com
Click Here for Entry From
Lisbon
High School
Lisbon, IA
Friday
Jan 24, 2020
Added June 26, 2019
Knights Wrestling Club Youth Tournament
Divisions: 
Grades K, 1-2, 3-4, 5-6, 7-8
Contact:
 Kirk Crawford 319-231-1117 kwcwrestling@hotmail.com
Click Here for Entry Form
Union
Middle School
Dysart, IA
Saturday
Jan 25, 2020
Added Sept 19, 2019
Aplington-Parkersburg "Little Falcon" Wrestling Tournament
Divisions:
 PeeWee K-2, Novice 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Alan Hoff 319-939-8381
Click Here for Entry Form
Aplington-Parkersburg
High School
Parkersburg, IA
Saturday
Jan 25, 2020
Added Oct 1, 2019
Glenwood Wrestling Club Tournament
Novice Division:
 6&U, 8&U, 10&U, 12&U
Open Division:
 8&U, 10&U, 12&U, 14&U
Contact:
 Jason Black 402-681-1968 or Noan Williamson 402-980-6062 or Steve Maxwell 402-214-4203
Click Here for Entry Form
Glenwood
High School
Glenwood, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Aug 11, 2019
Rails Wrestling Club Mike McGivern Classic
Divisions:
 Super Pee-Wee PK-K, Pee-Wee 1-2, Bantom 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Ryan Miller 515-720-7970
Click Here for Flyer     Click Here to Register
Lincoln
High School
Des Moines, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Aug 18, 2019
Redhawk Wrestling Club Youth Tournament
Divisions:
 Div I PreK-K, Div II 1-2, Div III 3-4, Div IV 5-6, Div V 7-8
Contact:
 Scott Monat Email: sjmonat@gmail.com
Click Here for Entry Form
North Tama
High School
North Tama, IA
Sunday
Jan 26, 2020
Added Sept 13, 2019
Sioux City Open Wrestling Championships
Divisions: Super PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Novice 3-4 Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 John Torno tornoj@live.siouxcityschool.com 712-253-6395 or Kip Wilcox WilcoxC@live.siouxcityschools.com 712-898-2727
Click Here for Entry Form         Click Here to Register
North
High School
Sioux City, IA
Friday
Jan 31, 2020
Added Sept 23, 2019
Adrian Kids Classic Wrestling Tournament
Divisions:
 PreK-K,  1-2,  3-4,  5-6  Weigh-ins 4:30-5:30
Contact:
 Doug Bullerman 507-370-1590 or 507-483-2245 or Tony Thier 507-226-4850
No Preregistration  $12.00  WALKINS ONLY
Adrian
High School
Adrian, MN
Saturday
Feb 1, 2020
Added Aug 26, 2019
22 Annual Penny Thomas Youth Wrestling Tournament
Divisions:
 Beginners PreK-K, Pee Wee 1-2, Bantam 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
 Jake Thomas Email jacobleethomas@gmail.com
Click Here for Entry Form
Woobury Central
High School
Moville, IA
Saturday
Feb 8, 2020
Added Aug 29, 2019
RMN Event Heroes Conquest
Boys Division:
 6&U, 8&U, 10&U, 12&U, 15&U, 18&U
Girls Division: 
K-2,  3-5,  6-8,  9-12
Open Division:
 125, 133, 141, 149, 157, 165, 174, 184, 197, 215, 285
Click Here for Flyer                     RMN Website
Heartland
Events Center
Grand Island, NE
Sunday
Feb 9, 2020
Added Sept 19, 2019
Greenfield Lions Club Youth Wrestling Tournament
Divisions:
 Pre PeeWee PreK-K, PeeWee 1-2, Midget 3-4, Junior 5-6, Senior 7-8
Contact:
Click Here for Entry Form
Nodaway Valley
High School
Greenfield, IA
Friday
March 13, 2020
Added Sept 23, 2019
Adrian Kids NYWA District Qualifier Wrestling Tournament
Divisions:
 PreK-K,  1-2,  3-4,  5-6, 7-8  Weigh-ins 4:30-5:30
Contact:
 Doug Bullerman 507-370-1590 or 507-483-2245 or Tony Their 507-226-4850
No Preregistration  $12.00 Entry Fee   WALKINS ONLY
Adrian
High School
Adrian, MN
Saturday & Sunday
March 13-14, 2020
Added Oct 1, 2019
Corn Cob Nationals
Girls Division: 
10 & U, 11 - 14,  15 - 18
Boys Division: 
6&U, 7-8, 9-10, 11-12, 13-14, 15-18
Open Division:
 19-34, 35 & up, MOMS by Weight
Contact:
 Brian Keck  Info@CornCobNationals.com
Click Here for Flyer      Click Here to Register
Iowa State Fairgrounds
Jacobson Center
Des Moines, IA